Witrektomia – na czym polega zabieg?

witrektomia

Witrektomia to zabieg, dzięki któremu już spora ilość osób odzyskała wzrok i może się nim cieszyć na co dzień. Nic więc dziwnego, że potocznie określana jest mianem operacji ostatniej szansy. Sprawdź, na czym polega witrektomia i kiedy ją się wykonuje.

Co to jest witrektomia?

Witrektomia jest to zabieg chirurgiczny podczas którego zostaje usunięte ciało szkliste i zastąpione sztucznym odpowiednikiem. Ciało szkliste to nic innego jak galaretowata substancja znajdująca się w tylnej części oka. Odpowiedzialna jest ona przede wszystkim za ochronę naszej siatkówki oka, jak i także za nadawanie kształtu naszej gałce ocznej. Operacja ostatniej szansy przeprowadzana jest głównie w przypadkach, kiedy zostaje uszkodzona siatkówka oka. Do chorób siatkówki zaliczamy: odwarstwienie się, niedrożność naczyń, czy otwory w siatkówce. Ponadto witrektomia przeprowadzana jest w przypadkach, kiedy zachodzą zmiany patologiczne w ciele szklistym albo gdy do wnętrza gałki ocznej dostaje się ciało obce. Jeżeli chodzi o kwestię substancji, które pełnią rolę wypełniacza, to wyróżniamy ich trzy: olej silikonowy, gaz (jałowe powietrze lub mieszanina powietrza ze specjalnym gazem rozprężającym) bądź też płyn infuzyjny. Ich głównym zadaniem jest przede wszystkim przytrzymanie siatkówki i zachowanie kształtu oka.

Jak przeprowadzany jest zabieg?

Przebieg operacji zależy przede wszystkim od stanu oka. Jeżeli mamy problemy z otworem w plamce żółtej, to, aby ją zamknąć, za pomocą narzędzi rozcina się jedynie tunel w ciele szklistym. Wtedy chirurg, pod dużym powiększeniem, zdejmuje błonę graniczną wewnętrzną siatkówki, aby zrelaksować napięcie wokół otworu. Następnie podawany jest do środka gaz lub inna substancja, która umożliwi zejście się brzegów otworu. Z kolei w przypadku odwarstwienia siatkówki zadaniem chirurga jest przede wszystkim odnalezienie wszystkich przedarć oraz otworów, a następnie oddzielenie od nich ciała szklistego.. Następnie zostaje odpompowany płyn spod siatkówki oka, tak aby przylgnęła ona do podłoża, po czym zostaje podany gaz lub olej silikonowy.

Rekonwalescencja

Po przeprowadzeniu zabiegu pacjent może przez kilka pierwszych dni odczuwać ból oka. Aby ten ból zniknął wystarczy wtedy zażyć środki przeciwbólowe, które są dostępne w aptece bez recepty. Zdarzają się również przypadki, w których zoperowana osoba przez kilka pierwszych dni widzi gorzej niż przed wykonaniem zabiegu. Na szczęście, stan rzeczy wraca do normy i po pewnym czasie pacjent znów może cieszyć się odzyskanym wzrokiem. Jak widać witrektomia jest skutecznym zabiegiem, jednak trzeba pamiętać o tym, by stawiać się na wyznaczonych wizytach i przestrzegać zaleceń lekarza.

zielona kawa odchudzanie

Leave a Reply