Stomatolog z Tych: Jak prawidłowo dbać o zęby? Zobacz, z jakich etapów składa się czyszczenie zębów

Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa zdrowych i pięknych zębów. Jeżeli w tym temacie nie posiadamy odpowiedniej wiedzy albo jej nie stosujemy systematycznie, wtedy nie mamy szans na otrzymanie wymarzonego uśmiechu. Sprawdź, jak prawidło powinno się myć zęby.

Techniki szczotkowania zębów

Stomatolog z Tych zaleca, aby szczotkowanie zębów zaczynać zawsze od zewnętrznej powierzchni zębów, przy zaciśniętych szczękach. Następnie, należy je rozchylić, by przejść do czyszczenia powierzchni żujących, a następnie do wewnętrznych części zębów. Kiedy już przejdziemy te etapy czyścimy zęby wzdłuż linii dziąseł. Na obecną chwilę wyróżnia się 2 techniki czyszczenia zębów: okrężną i wymiatającą. Pierwsza z nich, czyli okrężna, polega na tym, że główkę szczoteczki ustawia się prostopadle do oczyszczanej linii zębów. Podczas szczotkowania wykonujemy delikatne, okrężne ruchy. Z kolei w technice wymiatające ustawiamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni i wykonujemy nią małe, okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatające od dołu do góry i na odwrót.

Nici dentystyczne

Zanim przejdziemy do szczotkowania zębów, specjaliści zalecają oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną. Jak informuje stomatolog Tychy należy na początku uciąć odpowiednio długi kawałek nitki i owinąć nim końce palców wskazujących obu dłoni. Gdy to zrobimy, wsuwamy nitkę między zęby, po czym delikatnie poruszamy nią na boki, owijając podstawę sąsiadujących zębów. Jeżeli czyścimy zęby górne, to musimy koniecznie pamiętać o tym, aby nitkę wyciągać zawsze ku dołowo. Przy czyszczeniu zębów dolnych zasada jest odwrotna, czyli kierujemy nitkę zawsze ku górze. Do czyszczenia następnej przestrzeni międzyzębowej zawsze używamy nowego, świeżego odcinka nitki. Prawidłowe nitkowanie powinno trwać trochę ponad minutę.

Czyszczenie języka

Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów. Pamiętajmy, aby poświęcić każdego dnia chwilę na to, aby wyczyścić język, a także podniebienie. Język można czyścić szczoteczką do zębów. Wystarczy pocierać nią powierzchnię języka od tyłu do przodu. W ten sposób usuwamy znaczną część bakterii oraz nalotu, które nagromadziły się na powierzchni języka. Niektórzy w tym celu używają również skrobaczki do języka. Jak się nią czyści język? Wystarczy, że przejedziemy kilka razy nią po powierzchni języka od jego nasady aż po sam koniec, a także po jego bokach. Po tym zabiegu musimy koniecznie przepłukać jamę ustną wodą lub płukanką.

zielona kawa odchudzanie

Leave a Reply