Plac zabaw budżet obywatelski – sposób na rozwój miasta

Budżet Obywatelski jest coraz popularniejszą inicjatywą obywateli danego miasta. Osobom, które nie są wtajemniczone wyjaśniamy, że jest to pewna kwota pieniędzy przeznaczana przez gminę na pomysły wybrane przez mieszkańców. Pomimo tego, że kwoty proponowane przez miasto nie są bardzo wysokie (około jednego miliona złotych) to zazwyczaj udaje się zrealizować kilka nowych inwestycji. Jak wygląda sam wybór ?

Pomysły są zgłaszane przez obywateli

Gminy zazwyczaj umożliwiają przedstawianie własnych pomysłów wraz z kosztorysem, a następnie odbywa się głosowanie, w którym udział może zabrać każda osoba będąca mieszkańcem danego miasta. Następnie głosy są liczone i można rozpisywać przetargi na usługi potrzebne do realizacji wygranych propozycji. Pomysł na plac zabaw budżet obywatelski widział nie raz – społeczeństwo jest nastawione prorodzinnie (ze względu na niski przyrost naturalny naszego kraju), dlatego takie idee nikogo nie dziwią. Pośród składanych propozycji zazwyczaj znajdują się również : 1. wybiegi dla psów, 2. siłownie na świeżym powietrzu, 3. lustra drogowe, 4. szczepienia przeciw wirusowi HPV u dziewcząt, 5. modernizacje istniejących boisk i miejsc wypoczynku. Zbieranie głosów w wielu miastach zostało już zinformatyzowane, dlatego rolą pomysłodawców jest znalezienie jak największej liczby osób, które poprą jego pomysł i zagłosują.

Z myślą o mieszkańcach…

Skala inwestycji jest zazwyczaj niskiego kalibru finansowego, dlatego w każdej edycji udaje się sfinansować kilka lub nawet kilkanaście tego typu projektów, w tym nie raz buduje się plac zabaw budżet obywatelski. Mieszkańcy są zadowoleni, że nastąpiły zmiany, a Urząd Miasta może stwierdzić, że w jakimś stopniu spełnia swoje założenia polegające na rozwoju miasta. Budżet Obywatelski niestety pojawia się tylko raz do roku (zazwyczaj w pierwszej połowie roku kalendarzowego), ale jest bardzo wyczekiwanym momentem w życiu gminy. Nawet osoby zazwyczaj ciche i małomówne włączają się w tą ideę, bo wierzą, że razem możemy zdziałać więcej – i taka jest prawda, grupa może o wiele więcej niż samodzielna jednostka.

zielona kawa odchudzanie

Leave a Reply