Osłuchowy kontra elektroniczny – jaki ciśnieniomierz jest lepszy?

ciśnieniomierze

W aptekach i sklepach medycznych coraz rzadziej możemy znaleźć ciśnieniomierze osłuchowe, czyli proste aparaty z mankietem, pompką i stetoskopem. Zastępuje je liczna oferta aparatów elektronicznych – zarówno naramiennych, jak i nadgarstkowych. Lekarze jednak wciąż częściej korzystają z tego pierwszego typu urządzeń. Czy wynika to jedynie ze słabego wyposażenia przychodni i szpitali, czy też jest inny tego powód?

W domu łatwiej elektronicznie

Warto zaznaczyć, że do użytku domowego znacznie lepiej nadają się ciśnieniomierze elektroniczne. Przydają się one zwłaszcza osobom starszym, które nie zawsze mają dość siły, by odpowiednio napompować mankiet lub też słabo widzą i mają problem z odczytaniem wyniku pomiaru na zegarze. Są one również doskonałym wyborem dla osób, które mają uszkodzony słuch, gdyż w przypadku aparatów elektronicznych nie zachodzi potrzeba nasłuchiwania bicia serca – nie pojawia się więc ryzyko, że osoba mierząca nie usłyszy, kiedy się ono pojawi.

Dokładniej osłuchowo

Pomimo że do użytku domowego wystarczające są aparaty elektroniczne, lekarze wybierają aparaty osłuchowe ze względu na ich wyższą dokładność. Umożliwiają one bowiem większą precyzję pomiarów, gdyż nie są one narażone na rozładowanie się baterii czy też na zawilgocenie i tym podobne usterki. Ponadto umożliwiają one także wykrycie arytmii, której nie da się wykryć, korzystając z ciśnieniomierzy elektronicznych. Lekarze, pielęgniarki i położne wolą więc pozostać przy starej, sprawdzonej przez lata metodzie. Należy jednak zaznaczyć, że wymaga ona od osoby dokonującej pomiaru większego skupienia oraz dobrego słuchu – zwłaszcza, gdy ciśnienie jest mierzone u osób starszych, których serce bije naprawdę cicho.

Stosowanie się do zasad

Trzeba podkreślić, że nawet najlepszy ciśnieniomierz nie da prawidłowych wyników, jeżeli pomiar będzie wykonywany w sposób niepoprawny. Konieczne jest bowiem stosowanie się do kilku zasad, z których najważniejszą jest mierzenie ciśnienia krwi rano, gdy nasz organizm nie jest poddany wysiłkowi fizycznemu. Ponadto ciśnienia nie mierzy się w stresie, a wtedy, gdy ciało jest rozluźnione, a umysł spokojny.

Warto też pamiętać, że pomiar będzie najdokładniejszy w pozycji siedzącej, dlatego jeśli istnieje taka możliwość, osoba badana powinna przyjąć właśnie taką pozycję. Ręka powinna być też skierowana dłonią do góry oraz oparta w taki sposób, by mankiet aparatu do mierzenia ciśnienia znajdował się na wysokości serca. Mięśnie ręki nie powinny być spięte. Należy również zwrócić uwagę na prawidłowe zapięcie mankietu. Powinien on być zapięty jak najciaśniej mniej więcej na wysokości 1,5-2 cm od zgięcia łokcia. Gdy będziemy stosować się do tych zaleceń, możemy być pewni, że otrzymamy poprawny wynik.

zielona kawa odchudzanie

Leave a Reply