Na czym polega operacja zaćmy?

W ostatnim czasie bardzo dużo osób ma problem ze wzrokiem. Coraz częściej zdarza się, iż wiele czasu spędzamy w pracy przed komputerem. Przychodząc do domu również nie damy odpocząć swoim oczom, ponieważ nieustannie spoglądamy w telewizor. Tym samym możemy nabawić się wielu wad wzroku. Jednak coraz częściej pojawiają się one także wraz z wiekiem, gdy nasz organizm po prostu się starzeje. Zatem jakie dolegliwości są najbardziej popularne?

Zaćma coraz bardziej popularna

Problemy ze wzrokiem w ostatnim czasie ma bardzo wiele osób. Coraz więcej z nas nosi okulary korekcyjne, jak również cierpi na inne dolegliwości związane z tym narządem. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że bardzo wiele osób także poważnie choruje. Jedną z najbardziej popularnych, jak również najbardziej niebezpiecznych chorób dla naszych oczu jest zaćma – http://alfavision-zacma.pl/. Zazwyczaj ten problem dotyka ludzi starszych, jednak nie powinniśmy zapominać także o tym, że może to być również domena młodych osób. Zatem w jaki sposób powstaje ta choroba?

W strukturze białka w naszej soczewce zachodzą pewne zmiany, które kolejno powodują zamglenie i tym samym chory źle widzi. Warto wiedzieć, że choć medycyna w dzisiejszych czasach jest bardzo zaawansowana, wielu lekarzom pomimo prowadzonych intensywnie badań bardzo często trudno jest określić dokładną przyczynę tej choroby. Jak wykazują najnowsze badania naukowe, może to być choroba dziedziczna. Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż na zaćmę możemy także zachorować na skutek przykładowo przebytych urazów lub też może się rozwinąć w wyniku nawet przypadkowego uszkodzenia naszego oka. Z tą chorobą możemy się także zmagać w przypadku, gdy wystawimy swoje oczy na nadmierne działanie promieniowania słonecznego. Nie powinniśmy zapominać również o tym, że narażeni na zachorowanie jesteśmy także w sytuacji, gdy przykładowo chorujemy na cukrzycę lub też palimy tytoń.

Często pojawia się także w przypadku, gdy pacjent zażywa niektóre leki. Zatem jak można zauważyć lista potencjalnych przyczyn, które składają się na powstanie tej choroby jest bardzo długa. Z tego powodu jeżeli znajdujemy się w grupie ryzyka, warto dobrze obserwować swój organizm i jeżeli tylko pojawią się jakieś niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do odpowiedniego lekarza. Zatem na czym dokładnie polega operacja zaćmy?

Operacja zaćmy nie taka straszna

Dla wielu pacjentów operacja zaćmy jest powodem do ogromnego strachu. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, iż wbrew pozorom nie jest to nic strasznego. Rzeczywiście jest to ingerencja chirurgiczna w nasz narząd wzroku, jednak sama operacja nie powinna nas przerażać. Warto pamiętać, że taki zabieg bardzo często trwa nie więcej niż 30 minut. Oprócz standardowego znieczulenia bardzo często pacjentom dodatkowo podaje się specjalne środki uspokajające. Dzięki temu każdy czuje się komfortowo podczas takiego zabiegu. Jednak w związku z tymi lekami bardzo wielu pacjentów ma obawy, czy przykładowo nie zaszkodzą ich sercu. W tym przypadku nie ma takiej obawy, ponieważ laki na uspokojenie podawane przed operacją są bezpieczne nawet dla osób, które chorują na inne schorzenia.

Warto wiedzieć, iż operację zaćmy można przeprowadzić na trzy sposoby. Jedną z podstawowych technik jest fakoemulsyfikacja, która polega na nacięciu rogówki i kolejno wprowadzeniu specjalnej sondy. To właśnie wspomniana sonda wykorzystuje ultradźwięki, aby rozpuścić zamglenie. Jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod operacyjnych. Kolejną metodą usuwania zaćmy jest zewnątrztorebkowa operacja zaćmy. Najczęściej jest ona stosowana u pacjentów, którzy do lekarza zgłosili się zbyt późno i ich choroba jest już bardzo zaawansowana. Wykonywane jest większe nacięcie i kolejno wstawiana jest sztuczna soczewka.

Ostatnią metodą operacyjnego usuwania zaćmy jest wewnątrztorebkowa operacja zaćmy. W tym przypadku usuwana jest cała soczewka, jak również usunięte zostają przylegające do niej elementy. Na miejscu naturalnej soczewki umieszcza się soczewkę sztuczną, która musi być umieszczona bezpośrednio przed tęczówką. Tylko dzięki temu chory zyska od razu lepsze pole widzenia. Zatem jak można zauważyć, metod operacji zaćmy jest kilka. Tylko od indywidualnego przypadku pacjenta zależy, na którą metodę operacji zdecyduje się lekarz prowadzący. Nie jest to zbyt skomplikowany zabieg, dlatego nie ma się czego obawiać. Warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby usunąć zmianę.

Warto pamiętać, iż jeżeli choć raz zauważymy u siebie objawy, które mogłyby wskazywać na zaćmę, powinniśmy jak najszybciej udać się do odpowiedniego lekarza. Bardzo często zdarza się, iż nie musi to wcale być objaw dokładnie tej choroby, jednak należy to jak najszybciej sprawdzić. Jest to bardzo ważne, w przeciwnym razie może okazać się, że przeoczyliśmy bardzo ważny symptom. Należy mieć świadomość tego, iż zaćma nieuchronnie prowadzi do ślepoty i tym samym możemy bardzo szybko tracić wzrok, nie wiedząc czemu tak się dzieje. Warto dbać o swoje zdrowie, ponieważ w zaawansowanym stadium choroby często bardzo ciężko jest wyzdrowieć.

zielona kawa odchudzanie

Leave a Reply