Leczenie jaskry i inne informacje dotyczące tej choroby

Nasze oczy są bezpośrednio narażone na różne schorzenia czy choroby, jedną z poważniejszych chorób wzroku jest jaskra, rozróżniana w dwóch typach (jaskra otwartego oka i jaskra zamkniętego oka). Przeczytaj ten artykuł i zobacz, w jaki sposób można ją wyleczyć.

Jaskra – co to za choroba?

Jaskra to choroba, która nie charakteryzuje się na początku szczególnymi objawami, które wskazałby i pozwoliły na zapobieganie rozwoju choroby. Pierwsze oznaki jaskry rozpoznawane są dopiero wtedy gdy schorzenie jest już zaawansowane, a wyleczenie go jest na tym etapie nie możliwe ze względu na uszkodzenia jakie zostały już dokonane. Jaskra prowadzi powoli do całkowitego oślepnięcia.

Jak leczyć jaskrę?

Leczenie jaskry to nic innego jak tylko zapobieganie rozwoju choroby, o ile została wykryta w miarę wcześnie. Leczenie prowadzone jest tylko i wyłącznie w kierunku powstrzymania lub zminimalizowania pogarszania widzenia. Nie poprawia niestety bezpowrotnie utraconego widzenia w wyniku postępu choroby. Stosowane metody w leczeniu to farmakoterapia, czyli zastosowanie bezpośrednio do gałek ocznych kropli – tą metodę stosuje się zazwyczaj na samym początku leczenia. Drugim sposobem walki z jaskrą jest laseroterapia zwana trabekuloplastyką laserową zabieg ten wykonywany jest w drugiej kolejności po leczeniu za pomocą farmakoterapii, rozróżnia się różne typy laseroterapii dostosowane do stadium i rodzaju jaskry. Trzecią możliwością jest operacja przeciwjaskrowa nazywana trabekulektomią, uważana jest za najskuteczniejszą z metod w leczeniu jednak nie u każdego chorego można ją wykonać.

Co jeszcze warto wiedzieć

Leczenie jaskry dobierane jest indywidualnie przez lekarza, który dostosowuje terapie do potrzeb pacjenta biorąc pod uwagę rozwój choroby i jej typ. Osoby będące w podwyższonej grupie ryzyka, to osoby po 40 roku życia, chore na cukrzyce, nadciśnienie lub mające problemy z niskim ciśnieniem, ze stwierdzoną krótkowzrocznością, czy też takie w których rodzinach były przypadki zachorowań na jaskrę. Osoby te powinny regularnie odwiedzać okulistę by wykonywać profilaktyczne badania okulistyczne, pozwalające wykryć wczesną postać choroby.

zielona kawa odchudzanie

Leave a Reply