Leczenie jaskry – 3 rzeczy, które warto wiedzieć

leczenie jaskry

Jeśli lubisz temty medyczne, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Poznaj 3 wiadomości, które warto wiedzieć na temat jaskry.

Co to jest za choroba?

Jaskra to choroba, na którą choruje wiele ludzi, ale dowiaduje się o tym w zaawansowanym stadium. Przebiega ona czasami bezobjawowo. Innym razem pacjenci dowiadują się przez przypadek. Objawy jaskry to m.in ból głowy, zaczerwienione oczy, światłowstręt, częste łzawienie oczu oraz trudności z przystosowaniem się naszego wzroku w ciemności.

Jak najczęściej dowiadujemy się o tym, że na nią chorujemy?

Podczas badań okulistycznych, a mianowicie podczas wyników pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jeśli jest ono podwyższone doktor ma podejrzenia co do jaskry. Nie warto od razu załamywać się. Czasami podwyższone ciśnienie nie jest jednoznaczne z jaskrą. Wystarczy je tylko obniżyć farmakologicznie np.kroplami do oczu. Jaskra to bardzo groźna choroba, kiedy nie jest leczona, ponieważ prowadzi do ślepoty. Podczas jej leczenia ważna jest systematyczność podawania leków i współpraca z lekarzem okulistą.

Na czym polega leczenie jaskry?

Na początku używa się tylko kropel obniżających ciśnienie. Celem tego działania jest zatrzymanie postępu choroby. Czasami przebiega ona szybko, a innym razem powoli i uszkodzenia nerwu wzrokowego nie są duże, dlatego też nie można przewidzieć, ile czasu zajmie leczenie jaskry. Kiedy pacjent jest już w zaawansowanym stadium choroby należy podjąć się operacji lub zabiegu. Jaskra to choroba, która nie ogranicza człowieka w normalnym życiu. Trzeba tylko niektórych rzeczy unikać, ale nie jest to zbyt uciążliwe. Kino nie jest wskazane dla chorujących na jaskrę, ale nie jest też zabronione. Ruch jest jak najbardziej wskazany. Ruchu nigdy za wiele, szczególnie jeśli chodzi o osoby, które cały boży dzień spędzają w pozycji siedzącej. Takie osoby mają słabsze krążenie, a to niedobrze. Krążenie można poprawić właśnie poprzez ćwiczenia, spacery. Aktywny tryb życia ma bardzo dobry wpływ na pracę całego organizmu. Okuliści wspominają o tym, gdy rozpoczyna się leczenie jaskry. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, dopiero lekarz uświadamia pacjentowi, że może oślepnąć. Niestety nie każdy pacjent ma tyle szczęścia i nie dowiaduje się w odpowiednim momencie o swoim schorzeniu.

zielona kawa odchudzanie

Leave a Reply