Czy zabieg na zaćmę można wykonać w 20 minut?

zabieg na zaćmę

Czy zabieg na zaćmę można wykonać w 20 minut? W jaki sposób uniknąć kolejek? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Ile trwa operacja zaćmy?

Zabieg na zaćmę nie jest długi czy też skomplikowany. Trwa on zaledwie 20 minut i jest całkowicie bezbolesny. Ten stan rzeczy wynika z tego, że operacja jest przeprowadzania pod znieczuleniem miejscowym. Sam zabieg polega na wymienieniu zmętniałej soczewki na sztuczny odpowiednik. Najczęściej przeprowadza się to za pomocą lasera femtosekundowego. Za jego pomocą chirurg robi małe nacięcie, dzięki czemu jest w stanie zniszczyć soczewkę ultradźwiękiem, a później ją usuwa. Rana nie wymaga zaszywania, sama się goi. Jedynie lekarz zakłada opatrunek, który chroni Twoje oko przed infekcjami.

W jaki sposób ominąć kolejki?

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę, ile czasu zajmuje u nas zapisanie się na jakąkolwiek operację. Nie inaczej jest w przypadku zabiegu na zaćmę. Także czas oczekiwania na jego wykonanie jest długi. Chorzy w naszym kraju muszą czekać na niego 2-3 lata. Na szczęście, pod koniec 2013 roku w naszym kraju weszła w życie tzw. dyrektywa transgraniczna. Dzięki niej wszystkie operacje, które przeprowadzamy w krajach Unii Europejskiej, są refundowane, a co za tym idzie w wielu przypadkach są one bardzo opłacalne. Obecnie Polacy najchętniej przeprowadzają zabieg na zaćmę w Czechach bądź Niemczech. Nic w tym dziwnego. W ten sposób możemy bez problemu ominąć kolejki, a w dodatku skrócić czas oczekiwania do 2-3 tygodni.

W jakiej wysokości przysługuje nam refundacja?

Na obecną chwilę refundacja wynosi 2,1 tys. zł. Możemy ją uzyskać dopiero w momencie, w którym wrócimy do kraju po przeprowadzonej operacji. Gdy będziemy w Polsce, wypełniamy i składamy wniosek o zwrot kosztów świadczeń udzielonych poza granicami kraju. A z jakim kosztem musimy się liczyć, kiedy chcemy leczyć się u naszych sąsiadów? Jeśli decydujemy się na usunięcie zaćmy w Czechach, wtedy płacimy 2,5 tys. zł. Jeśli zaś chcesz pojechać do Niemczech to cena wzrasta do ok. 3 tys. zł. To wszystko zależy od kliniki, którą wybierzesz. Warto wspomnieć o tym, że ceny są różne, choć zabieg jest dokładanie w ten sam sposób przeprowadzany. Dlatego też dobrze się zastanów i oblicz koszty, jakie poniesiesz wraz z dojazdem na miejsce. Dzięki temu będziesz wiedzieć, która operacja będzie dla Ciebie bardziej opłacalna pod względem finansowym.

zielona kawa odchudzanie

Leave a Reply